Ostrzykiwanie toksyną botulinową selektywnie blokuje receptory w mięśniach. Blokada powoduje, że mięsień w okolice którego podano toksynę, przestaje na jakiś czas pracować. Dziś botoks jest jednym z głównych narzędzi medycyny estetycznej. Botoks na czoło blokuje działanie mięśnia czołowego, co zapobiega tworzeniu się zmarszczek w tej okolicy i wygładza te już istniejące. Z botoksu pod oczy, na czoło i w innych częściach twarzy może skorzystać każda dorosła osoba, która czuje potrzebę zatrzymania czasu i odmłodzenia swojej twarzy. Botoks jest wskazany szczególnie przy cerze z pierwszymi oznakami dojrzałości. Najczęściej wygładzane zmarszczki to tzw. pionowa lwia zmarszczka między brwiami, kurze łapki, poprzeczne zmarszczki czoła czy zmarszczki „królicze” i bruzdy wokół nosa.
Pierwsze pozytywne skutki ostrzykiwania toksyną botulinową zobaczysz już po kilku dniach. Linie i zmarszczki się wygładzą. Skóra reaguje stopniowo, dzięki czemu zyskasz czas na przyzwyczajenie się do zmian. Pełny efekt ukaże Ci się w lustrze po 10-14 dniach od zabiegu. Działanie botuliny utrzymuje się do 3-4 miesięcy od iniekcji, a po powtórnym ostrzyknięciu, nawet do 7 miesięcy (w zależności od indywidualnych właściwości skóry). Dodatkowo, nawet po zakończeniu serii zabiegów mięśnie odzwyczajone od pracy będą się regenerować, dlatego efekt pozostanie widoczny na dłużej.
Wskazania do wykonania zabiegu toksyną botulinową:
- zmarszczki poziome czoła – pojawiają się podczas unoszenia brwi
- lwia zmarszczka – pionowe zmarszczki między brwiami
- zmarszczki wokół oczu (tzw. „kurze łapki”) – pojawiają się podczas uśmiechu
- zmarszczki palacza – drobne zmarszczki wokół ust
- unoszenie brwi – korekcja opadających brwi
- unoszenie kącików ust – redukcja opadających kącików ust
- wysmuklanie twarzy – stosowanie botoksu do mięśnia żwacza w celu wyszczuplenia dolnej części twarzy
- leczenie bruksizmu (zgrzytanie zębami) – redukcja napięcia mięśni żwaczy
- leczenie nadpotliwości – toksyna botulinowa stosowana jest do blokowania nadmiernej potliwości w okolicach pach, dłoni, stóp czy twarzy